Tyrkys – kámen štěstí

Ivana Dunková

Od starověku po současnost oblíbený zelený či modrý unikátní minerál s typicky žilnatou strukturou přinášející štěstí. I tak jednoduchá může být definice tyrkysu, na kterém ale není snadného vůbec nic. Zavítejte se s námi do tajů unikátního minerálu vyhledávaného po tisíciletí.

Málokterý minerál pozná s jistotou tolik lidí. Přestože se tento měď obsahující fosforečnan hlinitý vyskytuje v tyrkysové, modré, zelené i kombinované variantě, jeho specifickou žilnatou kresbu způsobenou příměsí jiných rud z něj dělá velice oblíbenou součást šperků .

Naleziště tyrkysu

Tento vzácný a cenný nerost je jeden z prvních těžených minerálů na světě. Jako klenot, dekorační kámen, nebo v podobě masek a populárních korálků sloužil Aztékům, Inkům i Egypťanům, kterým měl zaručit dlouhověkost. Svým způsobem jim to i vyšlo a tyto artefakty objevitelé našli v hrobkách faraonů a vykopávkách po celém světě.

Samotný název procházel nejasným vývojem. Západní Evropané jej nazývali: turqois, aneb tureckým, neboť se domnívali, že pocházel právě z tohoto státu. Persky byl označován jako: ferozah, neboli vítězství, a právě zde – z oblasti Iránu a Afganistánu, byla první historická naleziště. Dnes se tyrkys těží zejména v USA, Číně, Indii, Mexiku a Austrálii.

Charakteristika tyrkysu

Tyrkysová barva nerostu je nejžádanější, i když nejvzácnější je odrůda zelená a průhledné varianty. I barva žil v kameni se liší v závislosti na množství příměsí od hnědé, tmavě šedé i černé s přítomností mědi, chromu, vanadu či železa.

Z fyzického hlediska tělo prý celkově regeneruje, je podpůrně vhodný při stavech vyčerpání a nervozity, při migrénách, revmatismu, bolestech svalstva a problémech s dýchacími cestami. Změny kamene indikují i změnu v životě (nemoc, nebezpečí, stres).

Šperky z tyrkysu

Při nošení šperků a péči o ně proto věnujte zvýšenou pozornost změnám teplot a styku s veškerými chemickými látkami, a to včetně potu a při kontaktu s kosmetickými přípravky, neboť tyrkys může šednout, bělat, zelenat či jinak ztrácet svou zářivou barvu a praskat. Uchovávejte je v temnu a chladu a braňte i oděru s jinými šperky a tvrdými povrchy.

Je určen jako kámen července a prosince, a svou až radiační přitažlivostí si nachází místo v mnoha formách. V prstenech , náušnicích , přívěscích , náhrdelnících a zejména (i historicky) v náramcích pro ženy i muže, neboť dokáže oživit světlé i tmavé outfity pro vysoce formální i volnočasové příležitosti. Poohlédněte se po tom vašem.