Smaragd – původ a vlastnosti zeleného kamene

Ivana Dunková

Nejznámější sytě zelený drahokam, ale i typický tvar obdélníku nebo čtverce se seříznutými rohy ve špercích . Nahlédněte s námi do zvláštností smaragdu, nejznámější a nejcenněji odrůdy minerálu berylu, kterému se jistě právem přezdívá kámen moudrosti.

Smaragd je nejdražší odrůda minerálu berylu (hlinitokřemičitan berylnatý), který je charakteristický odstíny zelené barvy, za kterou vděčí obsaženému chromu a vanadu ve své základní struktuře.

Smaragdy jdou vyrobit uměle, ale jde o velice komplikovaný a nákladný proces. A protože nemá technického využití, ve šperkařství se používají pouze přírodní formy tohoto drahokamu. Vyskytuje se velice řídce, avšak po celém světě, kdy nejznámější naleziště jsou v Kolumbii, Rusku, Rakousku, Indii, Brazílii a Zambii.

Nejvíce žádaným odstínem je sytě zelená, nebo modrozelená, byť u těchto drahokamů se často setkáte s pojmem dichroismus, což je změna barvy v závislosti na směru natočení kamene nebo brusu vůči procházejícímu světlu – umělému i slunečnímu. V jednom drahokamu tak může barva oscilovat mezi modravě zelenou, přes výrazně trávovou až po žlutozelenou. Tyto přechody barev i sytostí jsou závislé na obsahu zmíněných stopových prvků, které jsou typické pro jednotlivá ložiska, nebo země původu kamenů.

Smaragdy také obsahují větší množství prasklinek či jiných inkluzí, které jim dodávají na výjimečnosti a poznávají se tak ty přírodní od umělých. Je to také důvod, proč vyžadují speciální péči a opatrnost. Inkluze smaragdů mají vliv na hodnotu, ale obecně jsou u toho drahokamu tolerované, protože jsou běžnou součástí, i když o to vzácnější a dražší jsou okem čisté drahokamy. Nejčastější bývají inkluze v podobě drobných krystalků soli, a kapaliny či dutiny s plynem.

Vzhledem k frekventovanosti nedostatků, a protože se smaragd extrémně štěpí, brusiči vymysleli speciální brus přímo pro tento kámen: emerald (což v překladu znamená právě smaragd). Je to brus obdélníkového nebo čtvercového tvaru se seříznutými rohy. Nechá tak drahokam vyniknout v celé své kráse, ale zároveň jej chrání před mechanickým namáháním. Využívají se však i jiné tvary, jako jsou ovály nebo kapky.

Byl to oblíbený kámen už ve starověkém Egyptě a Římě, ale objevil se i v mnoha dalších kulturách. Je například jedním z mála kamenů, ze kterého se mohly vyřezávat sošky Buddhy. Vždy platil za kámen moudrosti a překonavatele potíží.Zelená je důležitou barvou pro mnohá náboženství a jejich víru, a to i ve spojení s tímto drahokamem, reprezentující nesmrtelnost.

V esoterických sférách je považován za prostředek k dosažení blahobytu, štěstí, uklidnění a spojení s přírodou, měl by dopomáhat duševní rovnováze a tišení stresu, zajišťovat věrnou lásku mezi partnery a podporovat komunikaci. Smaragd a šperky z něj mají pomáhat ke zklidnění, otevření se novému pohledu a inspiraci, k regeneraci po zranění či nemocích a detoxikaci. Je oficiálním kamenem měsíce května.

Smaragdové šperky se tradičně darují při oslavách 20. a 55. výročí svatby . I když je smaragd o něco tvrdší než křemen, vyžaduje šetrné a opatrné zacházení, neboť je velmi křehký a poměrně citlivý. Uškodit mu může i teplotní šok v podobě horké vody a příliš mu neprospívá každodenní nošení.