Safír – druhý nejtvrdší kámen světa

Ivana Dunková

Tradičně v barvě tmavomodré oblohy, jeden z nejvzácnějších a nejcennějších kamenů, patří společně se smaragdem a rubínem do „velké trojky drahokamů,“ která společně s diamanty nesmí chybět v žádných korunovačních klenotech. Proč by neměl chybět ani ve vaší šperkovnici – se inspirujte v našem článku.

Název minerálu korund (oxid hlinitý) pochází z hebrejského slova sappire, což znamená: modrá.

Po diamantu je to druhý nejtvrdší drahokam na světě. Pro potřeby šperkařství se využívá v přírodní podobě, kdy jeho tvrdost umožňuje různorodé zpracování brusů. Jeho syntetická výroba je velice důležitá pro průmysl. I vy se s ním můžete běžně setkat například v displejích mobilů nebo na sklíčkách hodinek.

Nejoblíbenější jsou jeho modré varianty, což je způsobeno příměsí železa a titanu. Ostatní barvy (kromě červených, které označujeme jako rubín), se proto označují jejich barvou: žlutý, zelený, fialový. Specifická, zejména sběratelská varianta je růžovo-oranžový safír s příměsí chromu a vanadu označovaný původním jazykem Srí Lanky jako padparadscha (lotosový květ).

Nejvýznamnější naleziště jsou právě v Asii. Thajsko, Myamar, Kašmír, Kambodža, Vietman a Indie, i když menší ložiska naleznete v USA, Africe, i na Slovensku a u nás v České republice.

Intenzivní modré barvy a lesku se obvykle dociluje mechanickou úpravou a tepelným ohřevem, kdy právě intenzita barvy určuje hodnotu drahokamu. Ani příliš tmavá, ani příliš světlá je ten nejcennější živý odstín. Vzácné jsou varianty bez viditelných inkluzí, kdy se však nejčastěji na povrchu drahokamu setkáme s efektem jemného hedvábí, nebo krémového zastření.

Kámen byl oblíbený už v dávné historii a legendách, a ve sférách ezoteriky je považován za jeden z nejrychleji a nejsilněji působících v oblasti ochrany, zdraví, ale i pomoci ke štěstí, bohatství, nalezení sebe sama a dělání správných rozhodnutí v životě. Pomáhá se koncentrovat, očišťovat od iluzí, najít vnitřní klid a moudrost.

Safír, symbol věrnosti, je oblíbený i v zásnubních prstenech , což je rozšířeno i faktem, že patrně nejslavnější patřil princezně Dianě a nyní Kate, vévodkyni z Cambridge. Jsou také vzhledem k barvě oblíbeným dárkem k promoci nebo maturitě (modré diplomy), nebo při narození chlapce.

Drahokam měsíce září se také spojuje s věrností a oslavami 45. výročí sňatku. Zároveň je modrá oblíbenou barvou širokého spektra populace, takže v dostupném výběru od blankytně modrých až po temně fialovou variantu si jistě vybere každý.

Navíc je díky tvrdosti drahokamu nenáročná i péče o tyto klenoty, takže se snadno nepoškrábou. Vyhněte se snad jen prudkým výkyvům teplot.