Rubín – vše, co potřebujete vědět

Ivana Dunková

Vzácný růžový až temně červený drahokam si jistě získá vaši pozornost, nejen symbolikou lásky a vášně. Tento král drahokamů, jak je přezdíván, působí elegantně stejně jako diamanty , ovšem dodá mnohem víc na zajímavosti. Přesvědčte se s námi, že vám rubín ve špercích má co nabídnout.

Rubín, nejcennější drahý kámen, je druh minerálu korundu (oxid hlinitý) a nese v sobě stopové prvky chromu, které u něj způsobují nepřehlédnutelnou červenou barvu. Jeho velice blízkým příbuzným je výrazně modrý safír.

Jedinečnost rubínu

Jedinečný je i z hlediska tvrdosti a odolnost, neboť je po diamantu druhý nejtvrdší. Právě z tohoto důvodu se zejména pro průmyslové účely vyrábí uměle, ale pro sběratelské a šperkařské účely se používá přírodní. Nejznámější naleziště se vyskytují na Srí Lance, v Indii, Mexiku, na Madagaskaru, v Mosambiku, Myanmaru, Thajsku a Tanzanii.

Kromě čistoty a velikosti se hodnota rubínu odvíjí zejména od jeho barvy. Ve své přírodní podobě má kouřový nádech, a tak často bývá tepelně opracovaný, dopaluje se, čímž získává svou výrazně červenou barvu. Nejžádanější a nejvíce ceněná je barva temně červené, někdy též holubičí krve, což je purpurově tmavě rudá s fialovými či modravými odlesky. Světle červený, respektive růžový kámen už je mnohdy považován za safír , tak se touto terminologií nenechte zmást.

Nečistoty rubínu

Inkluze, nebo také nečistoty v rubínu jsou běžné a ovlivňují jeho průhlednost nebo lesk, avšak nejsou tak zásadně negativní jako například u diamantu. Nečistoty způsobené např. rutilovými jehličkami způsobují zajímavé efekty. Velmi vzácné a oblíbené jsou např. hvězdicový (také pod pojmem asterismus, někdy je také kámen označovaný jako hvězdný rubín) nebo efekt kočičího oka, které vznikají lomem světla na inkluzích. Drahokam bez vad je samozřejmě ceněný nejvíce.

První laser na světě využil fluorescenčního světla vyzařovaného z rubínu. A tato vlastnost je oblíbená i proto, že na slunečním světle rubín září ještě intenzivnější barvou. Jeho vlastnosti umožňují brus jakéhokoliv typu. Nejoblíbenější jsou ty, které lámou světlo do zajímavého optického výsledku.

Důležitost rubínu

Rubín je důležitý v mnoha náboženstvích a kulturách. Jeho těžba probíhá už více než 3000 let po celém světě, a proto zmínky v Bibli i v indické kultuře, nebo jeho přítomnost na svatováclavské koruně, nejsou nic neočekávaného.

V esoterických kruzích je oblíben zejména proto, že má dodávat sílu a energii, odvahu a povzbuzení. Je to kámen využívaný k posílení bohatství a ochrany, umocňuje touhu po životě a sexuální energii, vitalitu, a proto je v léčitelských sférách používán pro řešení poruch oběhové soustavy a menstruačních bolestí. Je přiřazen jako kámen měsíce července.

Rubínové šperky se hodí pro všechny, kteří potřebují povzbudit energii či přitáhnout žádanou pozornost. A jsou nejen vhodným dárkem z lásky, ale staly se i symbolem 40. výročí sňatku, tzv. rubínové svatby.

Rubín jako punc elegance

Rubínový šperk však vynikne na každé ženě a dodá jí ten náležitý punc elegance. Vítané jsou i jako dárky spojené s dosažením výrazného studijního úspěchu (červený diplom), případně k narození dcery.