Onyx – temný kámen

Ivana Dunková

Nejznámější je ve své temně černé podobě, ale tento kámen, ať už se světlými proužky nebo bez nich, může mnoho nabídnout i ve svých ostatních barevných podobách, které ve špercích přitáhnou žádoucí pozornost okolí. Nahlédněte s námi pod povrch jeho magické přitažlivosti.

Minerál onyx, chemicky oxid křemičitý, je variantou drahého kamenu chalcedonu, kterou ve šperkařství potkáte nejčastěji v intenzivně černé variantě nebo s červenými, hnědými či bílými, proužky, které jsou nejvíce vyhledávané. Méně obvyklé, ale přesto úchvatné, jsou jeho světle zelené a červené varianty.

Původ slova, historie a naleziště

Název pochází z řeckého slova: onux, které se překládá jako nehet či dráp, poukazující na mnoho legend, jeho fyzické vrstvení, nebo vizuální připomínku bílých proužků, stop drápů na černém podkladu.

Vlastnosti onyxu

Díky relativně velké odolnosti a tvrdosti se tento kámen dá tvarovat a brousit do nejrůznějších tvarů, a tak se typ brusu často přizpůsobuje zvýraznění bílých či jinak barevných skvrn a proužků konkrétního kamene, aby se docílilo co nejzajímavějšího kontrastu. Ani drobné inkluze obvykle nesnižují hodnotu drahokamu.

Ezoterický onyx

V ezoterice jsou tomuto kameni přisuzovány zejména ochranné schopnosti. Ať už před negativními energiemi, nebezpečím a neštěstím, před konflikty a sníženým sebevědomím, tak dodává sebekontrolu, například při abstinenci, nadhled a pozitivním přístup k situacím. Dodává životní sílu a vytrvalost při překonávání náročných úkolů a ve stresu.

Šperky s onyxem

Říká se, že by se tyto onyx měl pořizovat pouze pro sebe, nebo darovat výlučně s dobrým úmyslem. Zároveň se šperky či výrobky z tohoto kamene hodí pro 7. výročí svatby.

Nadčasová černo-bílá kombinace z tohoto kamene dělá ideální prvek pro dámské i pánské doplňky . Šperk s onyxem bude prostě slušet každému. Objevte v naší nabídce ten váš.